PREMIO STARPOL

Witamy!

TWOJE DZIECKO BOI SIĘ JEŹDZIĆ SAMOCHODEM SPRAWDŹ TEN ARTYKUŁ
TWOJE DZIECKO BOI SIĘ JEŹDZIĆ SAMOCHODEM SPRAWDŹ TEN ARTYKUŁ

TWOJE DZIECKO BOI SIĘ JEŹDZIĆ SAMOCHODEM SPRAWDŹ TEN ARTYKUŁ

Dzieci boją się różnych rzeczy. Niektóre zwierzaków, inne głośnych dźwięków, jeszcze inne jazdy samochodem. Lęk ten najczęściej bierze się z przykrych doświadczeń podczas podróży autem. Wypadek, gwałtowne hamowanie, stłuczka, albo za szybka jazda – dziecko może przestraszyć się nagłego bodźca, który zdeterminuje jego późniejsze podejście do wsiadania do samochodu. Jak temu zaradzić? Co możesz zrobić, aby Twoja pociecha przełamała swój lęk? Oto sposób na to, jak zmienić podejście Twojego dziecka!

Pierwszy sposób, aby dziecko przyzwyczaiło się do samochodu i podróżowania nim, to oswoić go z lękotwórczym bodźcem. W jaki sposób to zrobić? Zacznij od kupienia zabawki samochodu. Gdy jest to chłopiec, prawdopodobnie będzie to nieco łatwiejsze. Dziecko powinno kojarzyć „Pana samochodzika” z przyjemnymi czynnościami. Pokaż mu czym się trąbi, udawaj odgłosy przypominające jazdę autem, zobrazuj gdzie się włącza światła, kiedy może wysiąść, a kiedy tego zrobić nie można. Niech wszystkie czynności związane z jazdą autem kojarzą mu się z przyjemnością. Niech zabawa łączy się z edukacją i praktyką.

Innym sposobem jest próba nauczenia Twojej pociechy, kiedy jazda samochodem jest bezpieczna, a kiedy nie. Przekaż swojemu dziecku wiedzę dotyczącą zapinania pasów, prędkości, powiedz co to jest poduszka powietrzna, apteczka, gaśnica. Wszystko przełóż na dziecięcy język i sposób myślenia. Twój szkrab musi zdawać sobie sprawę z zagrożeń czyhających na drodze i sposobów na ich uniknięcie. Jego świadomość może przełożyć się na późniejszy komfort jazdy. Dzięki temu podczas kolejnych sytuacji na drodze będzie wiedział jak należy się zachowywać i nie wpadnie w panikę.

Staraj się przekonywać dziecko do jazdy samochodem zaczynając od krótkich dystansów, zawierających jakiś miły element. Zabierz malca na lody, albo pojedź z nim do parku czy na plac zabaw. Wtedy jazda samochodem zacznie mu się kojarzyć z przyjemnymi wydarzeniami w jego życiu i kolejne próby podróżowania autem nie będą sprawiały problemu. Poza tym pozwól mu się zająć na pokładzie samochodu zabawą. Zabierz ulubioną maskotę, bajkę, niech w tle leci jego ulubiona piosenka. Nadaj temu miejscu odrobinę z charakteru domu, a wtedy wszystko przyjdzie łatwiej.