PREMIO STARPOL

Witamy!

CARPOOLING - SPOSÓB NA EKOLOGICZNĄ JAZDĘ
CARPOOLING - SPOSÓB NA EKOLOGICZNĄ JAZDĘ

CARPOOLING - SPOSÓB NA EKOLOGICZNĄ JAZDĘ

Wiele osób decyduje się korzystać z komunikacji miejskiej. Zwłaszcza mieszkańcy dużych miejscowości przemieszczają się  po mieście tramwajami, czy liniami autobusowymi. To nie tylko chroni ich budżet, ale także oszczędza czas (ze względu na bus pas, czyli specjalnie wydzielone linie ruchu drogowego dla autobusów, korki nie stanowią tak dużego problemu). Jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że komunikacja miejska nie zagwarantuje nam takiego komfortu podróży jak auto. Może warto więc zastanowić się nad carpoolingiem?

Czym jest carpooling? Jest to specjalna forma podróżowania, opierająca się na udostępnianiu wolnego miejsca we własnym samochodzie, bądź korzystania z wolnego miejsca w samochodzie innego kierowcy. To nie tylko świetny pomysł na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ podróżujący dzielą się kosztami podróży, ale także na zawarcie nowych, interesujących znajomości. Dodatkową korzyścią jaka płynie z carpoolingu jest wymiar ekologiczny tego rodzaju wspólnej jazdy. Podwożenie bowiem łączy się z mniejszą ilością samochodów na drogach, mniejszymi korkami i zanieczyszczeniami wywołanymi emisją spalin.

Skąd wzięła się idea carpoolingu? Początki sięgają już lat 50-tych, ale prawdziwy rozwój przypada na lata 70-te XX wieku. Wpłynął na to głównie kryzys paliwowy, który spowodował, że w Europie oraz Stanach Zjednoczonych była to popularna forma podróżowania. Co ciekawe w niektórych państwach z konieczności redukcji spalin samochodowych, rząd zdecydował się na wprowadzenie specjalnych zmian. I tak powstały wydzielone pasy, dla osób przewożących co najmniej 2 - 3 osoby. Również w Europie Zachodniej niektóre kraje zainicjowały specjalne miejsca parkingowe dla zwolenników carpoolingu.

Aktualnie funkcjonuje wiele portali internetowych zrzeszających entuzjastów tej alternatywnej formy podróżowania. Wystarczy znaleźć stronę, zalogować się, wyszukać interesującą nas trasę. Poza tym w dzisiejszym świecie ogłoszenie związane ze wspólnym podróżowaniem można zamieścić lub znaleźć niemal wszędzie: aplikacje mobilne na smartfony, fora, tablice ogłoszeń, serwisy dedykowane carpoolingowi czy zwykłe strony z ogłoszeniami.