PREMIO STARPOL

Witamy!

SAMOCHODY PRZYJAZNE ŚRODOWISKU
SAMOCHODY PRZYJAZNE ŚRODOWISKU

SAMOCHODY PRZYJAZNE ŚRODOWISKU

Auta przyjazne środowisku podnoszą w znacznym stopniu komfort życia w dużym mieście. Nie tylko są one skuteczną bronią wymierzoną przeciwko globalnego ociepleniu klimatu, ale także oznaczają mniejsze koszty eksploatacji, a co za tym idzie większą oszczędność finansową. Unia Europejska coraz częściej nawołuje do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i redukcji gazów cieplarnianych, wprowadzając w tym celu uregulowania prawne. Czy świat stoi u progu wielkiej rewolucji motoryzacyjnej?

Zgodnie z przyjętymi postanowieniami Unii Europejskiej do 2020 roku nowe samochody będą musiały emitować o połowę mniej zanieczyszczeń niż teraz. Poszukiwanie ekologicznych rozwiązań jest związane z kończącymi się zasobami wyczerpywanych źródeł energii takich jak ropa. Na rynku motoryzacyjnym wiele koncernów opracowuje nowoczesne rozwiązania, wychodząc naprzeciw proekologicznym sposobom jazdy.

Jednym z pierwszych modeli wprowadzonym na europejski rynkek, z systemem automatycznego włączania i wyłączania silnika ISG jest Kia Cee’d. Najważniejszą zaletą tego auta jest zamontowany system Idle Stop&Go, którego głównym celem jest oszczędzanie paliwa. Jednak niższe zużycie paliwa zaobserwować można głównie w mieście, poza nim, różnice są niemal niezauważalne. Jednym z najistotniejszych elementów systemu ISG jest rozrusznik, który sterowany jest przez nowoczesny moduł kontrolny (to właśnie on decyduje o wyłączeniu silnika w danym momencie). Jak to wygląda pod względem cenowym? Kia w podstawowej wersji to koszt około 50 tysięcy złotych. Wystarczy dołożyć 1300 złotych, aby móc nabyć wersję ekologiczną.

Bardzo interesującą propozycją jest elektryczny model G-Wiz indyjskiego koncernu Reva. W Wielkiej Brytanii można to auto nabyć już za 9 tysięcy funtów. Na czym opiera się jego ekologiczny charakter? Przejechanie 100 km to koszt maksymalnie 5 zł (przy nocnej taryfie jeszcze mniej).

Jak sytuacja przedstawia się w Polsce? Firma Impact Automitive Technologies jakiś czas temu rozpoczęła produkcję trójkołowego SAMa. Podstawową zaletą auta jest jego prostota i zwinność w trasie jazdy, oraz fakt, że na przebycie 100 kilometrów zużywa zaledwie 7 kWh (maksymalna prędkość – 90km/h). Poza tym bardzo dużym atutem trójkołowego samochodu o napędzie elektrycznym jest to, że ma on możliwość poruszania się tam, gdzie pozostałe auta z silnikami spalinowymi mają zakaz wjazdu. Koszt eksploatacji tego pojazdu jest niewielki, aczkolwiek cena samego auta to około 37 tysięcy (plus baterie – 20 tysięcy).