PREMIO STARPOL

Witamy!

ZASADY EKO-JAZDY
ZASADY EKO-JAZDY

ZASADY EKO-JAZDY

Zacznijmy od tego, czym jest eko-jazda? Najprościej mówiąc, jest to takie prowadzenie samochodu, dzięki któremu zużycie paliwa i koszty utrzymania auta są jak najniższe. Aby móc wprowadzić pewne zasady w życie, przede wszystkim trzeba poznać swój własny samochód. Przeczytaj instrukcję obsługi, przejrzyj fora internetowe, zbieraj cenne, praktyczne porady od innych użytkowników takich samych aut. To pozwoli Ci „wyczuć” swój pojazd i przełoży się w dalszej perspektywie na oszczędną jazdę. Bardzo ważne jest także zadbanie o stan techniczny Twojej maszyny. Dopiero kiedy wszystkie części będą funkcjonowały prawidłowo możliwe jest ekonomiczne prowadzenie samochodu. Dobierz odpowiednie opony, używaj dobrego oleju – to pierwszy krok do późniejszej eko-jazdy.

Nie ulega wątpliwości, że sama znajomość swojego samochodu nie wystarczy. Co jest równie ważne? Przede wszystkim nasz styl prowadzenia auta.  To w jaki sposób jeździmy, determinuje zużycie paliwa. Pamiętajmy, żeby prowadzić w sposób płynny, zachowując odpowiednią dynamikę jazdy. Postarajmy się być pewnego rodzaju „wizjonerami” i przewidzieć potencjalne sytuacje na drodze, w ten sposób ograniczymy niepotrzebne hamowanie, czy ruszanie i przyspieszanie naszym pojazdem. Utrzymujmy stałą prędkość, przyspieszając autem w kontrolowany sposób.

Kolejną zasadą eko-jazdy jest świadome korzystanie z silnika oraz biegów. Pamiętajmy, że należy je zmieniać w optymalny sposób. Staraj się wyłączać silnik podczas dłuższych postojów oraz nie rozgrzewać go bez potrzeby.

Sprawdź w jaki sposób tankujesz! Nie stosuj paliwa o większej ilości oktanów, jeśli nie jest to zgodne z zaleceniami producenta. Poza tym pamiętaj, aby szczelnie i dokładnie zamykać wlew do paliwa, bo benzyna szybko paruje.

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy, których nie używasz, a które obciążają Twój samochód. Bagażnik dachowy, poprzeczki, narty, rowery – zasada jest prosta – nie używasz, zdejmujesz. Pamiętajmy, że prawidłowa eksploatacja samochodu jest równie ważna dla podstaw eko-jazdy.