PREMIO STARPOL

Witamy!

DR JEKYL I MR HYDE - DLACZEGO ZMIENIAMY SIĘ ZA KIEROWNICĄ?
DR JEKYL I MR HYDE - DLACZEGO ZMIENIAMY SIĘ ZA KIEROWNICĄ?

DR JEKYL I MR HYDE - DLACZEGO ZMIENIAMY SIĘ ZA KIEROWNICĄ?

Odpalasz auto i automatycznie gaśnie autocenzura? Za kierownicą stajesz się innym człowiekiem i z miłego gościa na co dzień stajesz się kłębkiem nerwów? W pracy jesteś milczkiem, a za kółkiem Twoje usta się nie zamykają? Z czego to wynika i jakie metody stosować by to zmienić? Oto kilka psychologicznych porad!

Naukowcy z Temple University Fox School of Business stwierdzili, że mężczyźni są bardziej agresywni za kółkiem ponieważ traktują samochód ambicjonalnie. Dla przeciętnego mężczyzny auto nie jest zwykłym środkiem transportu, to zdecydowanie coś więcej! Samochód podnosi własną samoocenę i dodaje pewności siebie, sprawiając, że kierowca staje się bardziej odważny, również za kółkiem. Pozwala sobie na więcej gwałtownych zachowań, zwiększenie prędkości, bardziej nieostrożne działania. Do tego jak wynika z badań TNS OBOP co trzeci kierowca klnie w aucie, co piąta osoba używa klaksonu jako sposoby na zwrócenie uwagi innym kierowcom, a prawie 30 procent wykonuje niecenzuralne gesty.

Należy pamiętać, że wszystkie rodzaje agresji mają wspólny mianownik, a mianowicie stanowią zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego. Gdy ktoś wyprowadził Cię z równowagi, ochłoń. Nie daj ponosić się chwilowym emocjom, bez względu na to, czy jedziesz sam, czy przewozisz pasażerów. Możesz stanowić zagrożenie na drodze.

Za kierownicą musisz pamiętać o bezpieczeństwie – swoim i innych uczestników ruchu drogowego. To musi być Twój priorytet. Emocje nie mogą brać góry. Sposobów na rozładowanie gniewu jest wiele – przyjemna muzyka, świeże powietrze, kontrolowany oddech. Najważniejsze to nie dać się wyprowadzić z równowagi i mimo wszystko zachować spokój.

Jeżeli chcesz sprawdzić jakim typem kierowcy jesteś, możesz przekonać się rozwiązując ten test: http://www.defensywnikierowcy.pl/psychotest/psychotest_1/