PREMIO STARPOL

Witamy!

JAK WALCZYĆ ZE ZMĘCZENIEM?
JAK WALCZYĆ ZE ZMĘCZENIEM?

JAK WALCZYĆ ZE ZMĘCZENIEM?

Czy to podróż służbowa, czy wyjazd na wakacje – czasami wszystkim nam zdarza się spędzić długie godziny za kółkiem. Statystyki bezlitośnie wskazują, że około 30% wypadków samochodowych, spowodowanych jest zaśnięciem kierowcy. Jak poradzić sobie w czasie męczącej podróży z nieustającym zmęczeniem. Oto kilka podstawowych wskazówek.

Przede wszystkim postaraj się poprzedzić swój wyjazd kilkunastogodzinnym, porządnym snem. Wtedy ryzyko tego odczuwania zmęczenia na trasie znacznie spada. Poza tym staraj się nie przejadać przed wyruszeniem w podróż. Wysokobiałkowy posiłek w niedużej ilości i kawa zwiększą Twoją aktywność za kółkiem. Jedzenie, które jest ciężkostrawne usypia, dlatego nie przesadzaj z fastfoodami, czy wysokokalorycznymi potrawami jeżeli nie chcesz odczuwać późniejszego zmęczenia i senności. Przed wyjazdem warto także przygotować odpowiednio samochód. Ustaw swój fotel tak, aby siedzieć w wyprostowanej, choć nie za wygodnej pozycji. Warto także nieco przestawić swoje lusterko wsteczne, zachowując oczywiście odpowiednia widoczność – to znaczy możesz skierować lusterka nieco ku górze, aby zachowywać w czasie jazdy wyprostowaną pozycję. Na podróż warto mieć także przygotowane wygodne obuwie, zdecydowanie lepiej będzie Ci się prowadziło.

Kiedy będziesz odpowiednio przygotowany do podróży, warto pomyśleć o załagodzeniu objawów zmęczenia na trasie. Każdy z nas ma swój sposób. Dla jednych skutecznym lekarstwem na zmęczenie jest głośna muzyka, dla innych mocna kawa, jeszcze inni stawiają na napoje energetyzujące lub gumę do żucia. Kiedy zaczynamy odczuwać ciężkie powieki, zjedźmy i rozprostujmy kości na świeżym powietrzu. Warto robić sobie regularne postoje, nie można bowiem lekceważyć pierwszych symptomów zmęczenia. Nawet półgodzinna drzemka w trasie może pomóc Ci ponownie nabrać sił na dalszą podróż. Jeżeli nie chcesz spać, możesz także zatrzymać się na pierwszej lepszej stacji paliw i przemyć twarz zimną wodą. Pomocne powinny okazać się także małe ćwiczenia. Na postoju poprzeciągaj się, rozluźnij mięśnie, zrób kilka przysiadów – delikatna gimnastyka z pewnością Ci nie zaszkodzi, może tylko pomóc!

Ostatnia cenna rada – zainwestuj w klimatyzację. Jeżeli często wyjeżdżasz w dłuższe podróże, jest Ci ona bardzo potrzebna. Wysokie temperatury w samochodzie powodują większą senność i zmęczenie, dlatego napływ chłodnego, rześkiego powietrza może Ci zdecydowanie pomóc. Podniesie ona poziom Twojego bezpieczeństwa. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na klimatyzację, po prostu częściej wietrz wnętrze swojego samochodu. W ten sposób nie będziesz narażony na szok termiczny po opuszczeniu auta.