PREMIO STARPOL

Witamy!

TYPY KIEROWCÓW, CZYLI KOGO MOŻESZ SPOTKAĆ NA DRODZE
TYPY KIEROWCÓW, CZYLI KOGO MOŻESZ SPOTKAĆ NA DRODZE

TYPY KIEROWCÓW, CZYLI KOGO MOŻESZ SPOTKAĆ NA DRODZE

Każdy z nas ma swój specyficzny sposób prowadzenia samochodu. Jedni są spokojniejsi, drudzy zdecydowanie bardziej gwałtowni za kółkiem. Nie istnieje jeden spójny portret kierowcy. Niektórzy stosują nonszalancki i pewny sposób jazdy, jeszcze inni za kierownicą są zestresowani i nerwowi. Jakich kierowców możesz spotkać na swojej drodze? Za chwilę dowiesz się, kogo mijasz codziennie w drodze do pracy.

Kierowca „egoista”
Co go cechuje? Przede wszystkim na drodze wyróżnia się bardzo dużą agresją w sposobie jazdy. Najczęściej jego działania wymuszają dostosowanie się innych uczestników ruchu drogowego. Tego rodzaju zachowania najczęściej można spotkać u młodych osób, które są jeszcze niedojrzałe emocjonalnie i nie do końca świadome potencjalnych zagrożeń. Najczęściej są to świeżo upieczeni kierowcy, którzy dopiero odebrali prawo jazdy. Podczas jazdy kierowca „egoista” nie uwzględnia działań i praw innych, co powoduje frustrację i niebezpieczną sytuację na drodze. Efekty spotkania się dwóch takich kierowców mogą być tragiczne w skutkach, dlatego najlepiej zachować spokój i kiedy widzimy, że ktoś łamie przepisy ruchu drogowego i prowokuje niebezpieczne sytuacje, warto zadzwonić na policję.

Kierowca „wychowawca”
Ten typ kierowcy nie tylko nie potrafi się przyznać do własnego błędu, ale doszukuje się ich u wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Wytyka on błędy nawet w błahych przypadkach, nie zauważając swoich własnych, w ten sposób budując poczucie własnej wartości za kółkiem. Podobnie jak w przypadku kierowcy egoisty, warto zachować spokój i dodatkowo go nie prowokować.

„Niedzielny kierowca”
Ten typ kierowcy rzadko siada za kółkiem. Częściej można go spotkać w innych środkach komunikacji, albo na miejscu pasażera. Jeździ wtedy, kiedy musi. Stąd też kiedy wyjeżdża w tygodniu może stanowić spore zagrożenie. Nie zna on  zbyt dobrze przepisów ruchu drogowego i często nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw jakie może powodować. Najczęściej jeździ anemicznie, zdając się na intuicję, a nie wiedzę. Należy zachować wyjątkową ostrożności kiedy zaobserwujemy kogoś jadącego niepewnie i chaotycznie.

„Kierowca asertywny”
Jest to typ kierowcy, który stara się bezpiecznie dotrzeć do celu i nie wywołuje ryzykownych sytuacji na drodze. Jest świadomy swoich zachowań i szanuje pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jest to typ kierowcy, którego wszyscy powinniśmy naśladować.