PREMIO STARPOL

Witamy!

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PODRÓŻY ZE ZWIERZAKIEM?
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PODRÓŻY ZE ZWIERZAKIEM?

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PODRÓŻY ZE ZWIERZAKIEM?

Przed zabraniem swojego czworonoga w daleką podróż należy się solidnie przygotować. Nie wystarczy smycz, czy szelki i jesteśmy gotowi do drogi. Taka eskapada wymaga zdecydowanie większego zaangażowania z naszej strony. Oto kilka podstawowych porad.

Przede wszystkim zanim wybierzemy się z naszym pupilem w dłuższą trasę autem, powinniśmy zacząć go oswajać z jazdą samochodem. Proces ten można rozpocząć od spędzania krótkiego czasu w zaparkowanym aucie, z wyłączonym silnikiem. Jeżeli zwierze boi się i nie chce wchodzić do środka, nie należy go zmuszać. Można natomiast spróbować zachęcić zwierzęcymi smakołykami i uspokajającym głaskaniem, czy chwaleniem za odpowiednią reakcję. Z czasem możemy zabierać naszego psa lub kota w krótkie przejażdżki, stopniowo wydłużając trasę.

Niekiedy zwierzęta, podobnie jak ludzie mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Przed wyjazdem w dłuższą trasę, jeżeli zaobserwowałeś jakieś objawy u swojego czworonoga, wybierz się z nim do weterynarza. On powinien przepisać konkretny środek, który pomoże znieść podróż Twojemu pupilowi, bez dodatkowych „atrakcji”. Należy również pamiętać, o tym, żeby nie karmić nadmiernie swojego zwierzaka na 2-3 godziny przed wyjazdem. Stres spowodowany jazdą samochodem może bowiem utrudnić Wam podróż. Żeby nie wywoływać dodatkowego niepokoju, najlepiej starać się zachować dynamikę jazdy i nie słuchać głośno muzyki. Wtedy zwierze będzie czuło się bezpieczniej. Poza tym, jeśli pokonujemy dużą odległość, powinniśmy znaleźć czas na postoje. Co jakiś czas zatrzymaj się ze swoim zwierzakiem i pozwól mu załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, odetchnąć świeżym powietrzem, czy napić się wody.

Jeżeli podróż potrwa sporo czasu, najlepiej będzie jak zabierzesz ze sobą kilka ważnych rzeczy, między innymi miskę i butelkę z wodą. Warto także pomyśleć o suchej karmie, czy o kocyku, lub ulubionej zabawce Twojego pupila. Wtedy poczuje się on zdecydowanie bezpieczniej.

Jeszcze jedna ważna informacja. Jeżeli wybierasz się zagranicę zapoznaj się z funkcjonującymi tam przepisami. Być może będziesz musiał zaczerpnąć informacji o kwarantannach czy szczepieniach i zgłosić się z czworonogiem do lecznicy weterynaryjnej po paszport dla zwierzaka. Przed podróżą warto się także zastanowić nad ubezpieczeniem psa lub kota, na wypadek ucierpienia podczas kolizji.