PREMIO STARPOL

Witamy!

ZE ZWIERZAKIEM ZAGRANICĘ - SPRAWDŹ CO MUSISZ ZROBIĆ!
ZE ZWIERZAKIEM ZAGRANICĘ - SPRAWDŹ CO MUSISZ ZROBIĆ!

ZE ZWIERZAKIEM ZAGRANICĘ - SPRAWDŹ CO MUSISZ ZROBIĆ!

Wyjeżdżasz na urlop zagranicę i chcesz zabrać ze sobą swojego zwierzaka? To nie jest takie proste jak Ci się wydaje. Zanim wyruszysz w podróż z pupilem, bez względu na to czy zabierasz psa, albo kota musisz zapoznać się z obowiązującymi przepisami.

Po pierwsze: wyrób swojemu zwierzakowi paszport! Przepis ten obowiązuje od roku 2004 i nie dotyczy on gryzoni (takich jak chomiki, myszki, czy świnki morskie), rybek, gadów, czy ptaków. Gdzie możesz wyrobić taki dokument? Paszport możesz zdobyć w większości placówek weterynaryjnych i najczęściej dostaniesz go od ręki. Koszt takiego dokumentu to ponad 50 złotych. W przypadku, w którym Twoje zwierzę nie posiada paszportu może zostać nałożona na Ciebie dotkliwa kara pieniężna, a zwierzak zostanie poddany kwarantannie. Pomocny wykaz lecznic, w których możliwe jest wydawanie paszportów dla zwierząt znajdziesz w  Krajowej Izbie Lekarsko – Weterynaryjnej (http://www.vetpol.org.pl/index.php?option=com_docman&Itemid=85).

Jakie dane muszą być umieszczone w paszporcie? Oczywiście najważniejsze informacje dotyczące płci, rasy, koloru i daty urodzenia klienta. Można także umieścić w środku zdjęcie swojego zwierzaka, nie jest to jednak obowiązek. To co koniecznie musi się znaleźć w paszporcie pupila to zaświadczenie o ważności szczepień przeciwko wściekliźnie. Muszą one być aktualne, zrobione co najmniej miesiąc przed wyjazdem.

Choć psi paszport obowiązuje w całej Unii Europejskiej, to niektóre kraje, takie jak Irlandia, Szwecja, Malta i Wielka Brytania wymagają dodatkowego potwierdzenia, że szczepienie na wściekliznę jest ważne. Zwierzę musi mieć przeprowadzone badania serologiczne na istnienie przeciwciał neutralizujących wściekliznę. Badania muszą być przeprowadzone na pół roku przed planowanym wyjazdem (jedynie w przypadku Szwecji 120 dni). Koszt takiego badania to około 500 złotych, a okres oczekiwania na wyniki to mniej więcej 2 tygodnie. Przy wyjeździe do wspomnianych państw bardzo istotne jest także zaświadczenie o leczeniu przeciw tasiemcowi bąblowcowemu.

Bardzo ważne jest to, aby Twój pupil posiadał wszczepiony, elektroniczny mikroczip. Zawiera on dane właściciela (imię, nazwisko, adres, telefon, dane zwierzaka). Koszt wszczepienia identyfikatora to jakieś 100 złotych, a miejsce umieszczenia mikroczipa jest zapisane w paszporcie zwierzęcia.

Pamiętaj, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy dotyczące przewozu zwierząt. Należy więc zaczerpnąć szczegółowych informacji w ambasadzie lub konsulacie danego państwa.