PREMIO STARPOL

Witamy!

ZWIERZĘ W PODRÓŻY
ZWIERZĘ W PODRÓŻY

ZWIERZĘ W PODRÓŻY

Wiele osób odczuwa nieprzyjemne dolegliwości podczas jazdy samochodem. Jest to najczęściej problem związany z chorobą lokomocyjną. Co ciekawe, również Twój zwierzak może mieć podobny problem z podróżowaniem autem. Co zrobić, gdy Twój pupil cierpi podczas jazdy samochodem, a Ty chcesz zaoszczędzić mu niepotrzebnego cierpienia? Sprawdź kilka praktycznych porad!

Choroba lokomocyjna najczęściej wynika z lęku przed jazdą autem oraz negatywnych wspomnień związanych z podróżowaniem. Dolegliwości te związane są najczęściej z nudnościami, a co za tym idzie wymiotami podczas przemieszczania się samochodem. Schorzenie to dotyczy wiele psów i kotów. Szacuje się, że około 15% naszych czworonożnych przyjaciół boryka się z tym problemem.
Jakie objawy towarzyszą tej chorobie? Przede wszystkim są to dezorientacja, zawroty, silne ślinienie się, wspomniane wcześniej mdłości i wymioty, a nawet biegunka. Jak można uniknąć więc tego uniknąć?

Przede wszystkim staraj się przyzwyczajać swoje zwierzę od małego do jazdy autem. Wyjazd nie może mu się kojarzyć tylko i wyłącznie z podróżami do weterynarza. Od szczeniaka wsadzaj swojego czworonoga, stopniowo zabierając go na krótkie przejażdżki na spacery. Niech samochód kojarzy mu się jak najbardziej pozytywnie. Z czasem zwiększ pokonywany dystans. To powinno przyzwyczaić pupila do jazdy samochodem. Przy czym pamiętaj alby jechać wolno, unikając niebezpiecznych sytuacji i gwałtownych hamowań, które mogą zestresować zwierzaka.

Jeżeli ten sposób zawiedzie i Twój zwierzak mimo wszystko będzie się borykał z nieprzyjemnymi dolegliwościami skonsultuj się z weterynarzem. Prawdopodobnie przepisze on środki, które pomogą zwierzęciu przebyć trasę jak najłagodniej. Poza tym w przeddzień wyjazdu pamiętaj, aby dać swojemu kotu lub psu o połowę mniej jedzenia. W dniu podróży niech pije samą wodę, staraj się także robić co jakiś czas postoje, aby Twój czworonóg mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i zaczerpnąć świeżego powietrza.

Pamiętaj, aby nie stosować na własną rękę leków i środków leczniczych, zwłaszcza tych przeznaczonych dla ludzi. Nieodpowiednie proporcje i dobór mogą zaszkodzić Twojemu zwierzakowi, a Twoim celem jest przecież pomoc i złagodzenie jego dolegliwości.