PREMIO STARPOL

Witamy!

MAM NOWE OPONY I CO DALEJ?
MAM NOWE OPONY I CO DALEJ?

MAM NOWE OPONY I CO DALEJ?

Czy nowe opony wymagają specjalnego traktowania?
Z pewnością zauważysz różnicę po zainstalowaniu nowego zestawu opon. Uważnie się z nimi zapoznaj, by poczuć, jak się trzymają drogi i jak się zachowują. Zwracaj szczególną uwagę podczas hamowania i przyspieszania, na zakrętach oraz podczas deszczu, ponieważ w tych momentach zmiany będą najbardziej zauważalne.

Gdy kupuję tylko dwie nowe opony, czy powinienem umieścić je na przedniej czy na tylnej osi?
Jeżeli opony radialne stosujesz razem z oponami diagonalnymi, te pierwsze powinny znaleźć się na tylnej osi. Nigdy nie umieszczaj na jednej osi opony radialnej w parze z diagonalną. Jeżeli nowe opony są takiej samej wielkości i konstrukcji jak stare, zalecamy umieszczenie ich na tylnej osi. Jedna nowa opona powinna zostać umieszczona na tylnej osi razem z tą z pozostałych trzech, która ma najgłębszy bieżnik. 

Nowe opony mogą być montowane w samochodzie nawet w 2 lata od daty ich wyprodukowania, bez wpływu na jakość i bezpieczeństwo – pod warunkiemodpowiedniego przechowywania.
Długowieczność zapewnia oponom (szczególnie zimowym) skład chemiczny gumy, z której są produkowane. Środki przeciwstarzeniowe i przeciwzmęczeniowe, antyutleniacze i antyozonanty oraz stabilizatory kauczuków nadają gumie młodość i są jednym z najważniejszych elementów konstrukcji ogumienia. Dzięki temu np. w sezonie 2004/2005 z powodzeniem zakłada się nowe opony wyprodukowane w roku 2002 lub 2003 (wiek wg daty produkcji podanej na boku opony, tzw. DOT). Czas przechowywania opon wodpowiednich warunkach pozostaje bez wpływu na walory użytkowe ogumienia. Potwierdza to gwarancja producenta udzielana od daty sprzedaży.

Montaż, przechowywanie ogumienia
Montaż i demontaż opon powinien odbywać się w autoryzowanym serwisie ogumienia opon przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Wymiana opon wykonywana w nieprawidłowy sposób może spowodować poważne uszkodzenie, a nawet zniszczenie opony lub obręczy. W przypadku montażu nowej opony należy montować również nowy zawór, a przy stosowanu opon dętkowych należy wymienić dętkę. Gdy eksploatowana jest opona wraz z dętką należy bezwzględnie zwrócić uwagę na zgodność rozmiaru opony i dętki. W przypadku opon bezdętkowych należy bezwzględnie przestrzegać czystości w miejscu styku opony z obręczą. Ogumienie radzimy przechowywać w przewiewnych pomieszczeniach chroniąc przed działaniem światła, wilgoci, substancji żrących i ropopochodnych. Ogumienie należy przechowywać w zakresie temperatur od -5°C do +35°C. Ogumienie eksploatowane przed przechowywaniem należy dokładnie oczyścić. Jeżeli opony są zamontowane na obręczach to winno się utrzymywać ciśnienie na poziomie 0.7 bar.